BOTOX

Botoks, en basit tarifle “bir bakteriden üretilmiş bir toksinin ilaçlaştırılan halidir.” Tabi bu durduk yere olmuyor. Özel donanım, teknolojiler gerektiren ürünlerdir. Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş ilaç depoları dışında satışı yasaktır ve botox alabilmeniz için mutlaka sağlık kuruluşu olmanız gerekir. 

Botoks uygulandığı bölgedeki kas hareketlerini geçici olarak engeller. Alın kırışıkları, göz çevresinde oluşan çizgiler, kaşların ortasındaki çukur veya çizgiler, boyundaki dikey kasların görünümünü ciddi oranda hafifletir.

Uygulama bittikten sonraki 4-7 gün içinde etkisini gösterir. 10-15 içinde de nihai halini alır.

Botoks uygulamaları sıklıkla mimik kırışıklıklarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte aşırı terleme, diş sıkma, migren gibi ağrı tedavilerinde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Botoks genel olarak üst yüz bölgesinde uygulanmaktadır.

Hangi Yaştan İtibaren Botoks Uygulanmalıdır?

Mimiklerde oluşan kırışıklıklar 30’lu yaşlarda başlayacağı için botoksu uygulama zamanı da bu yaştan itibaren yapılabilecektir.

İlk Defa Botox Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Botoksun etkisi, ilk defa uygulama yapanlar için dört ay kadar sürecektir. Şayet düzenli olarak botoksa devam edilirse, geçen süre zarfında etki süresi uzayacaktır. İlacın etki süresi zamanla daha da uzamakla birlikte bu süre altı aya kadar çıkabilmektedir. Yılda iki kere botoks yaptırmak yeterli olabilecektir.

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk dört saat içinde mesajlaşmak, telefon tablet kullanmak, kitap okuma gibi başınızı uzun süre öne eğecek aktivitelerden sakınmalısınız.
  • Botox yapıldığı gün, banyo yapılması tavsiye edilmez.
  • Aynı şekilde kuaför işlemleri ve spor aktiviteleri de uygun olmayacaktır.
  • İlk üç gün, uygulama yapılan bölgelerin ovuşturulmaması çok çok önemlidir.