CİLT GENÇLEŞTİRME UYGULAMALARI

Yeni nesil tıbbi uygulamalar, gelişen teknoloji ve medikal ekipmanlar sayesinde cilt gençleştirme uygulamaları başlı başına bir sektör haline gelmiştir. Gelinen son noktada, ameliyat gerektirmeden yapılan uygulamalar ile pürüzsüz ve genç görünümlü bir cilde sahip olmak son derece başarılı sonuçlarla karşımıza çıkmaktadır.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte geçen yılların en belirgin izleri ciltte oluşur. Bu olumsuz etki ile kırışıklıklar, çizgiler, sarkmalar ortaya çıkacaktır.

Yorgun bir görünüm kazanan cildiniz, gençlik yıllarındaki parlaklığını yitirmeye başlayacaktır. Çözüm noktasında etkin yöntemler tek başlıkta “Cilt Gençleştirme Uygulamaları” olarak geçmekte olup, alt başlıklarını ayrı ayrı açıklayacağız.

 

Cilt Gençleştirme Uygulamaları Nelerdir?

 

İlerleyen yaşın izleri en çok ciltte görülmektedir. Yaşlanma ile birlikte canlılığı azalmaya başlayan ciltte kırışıklıklar oluşur, çizgiler ve sarkmalar meydana gelir. Buna yıpranma da eklenince ciltte donuk ve yorgun bir görüntüyü ortaya çıkmaya başlar.  

Tıp alanındaki gelişmeler ile birlikte yapılmaya başlanan uygulamalar sayesinde gençleşen, canlı ve pürüzsüz olan bir cilt sahibi olunabilir.

Özellikle anti aging ile yeni nesil uygulamaların birlikte kullanılması yılların olumsuz etkilerini yok etmede çok etkilidir.

Kırışıklıkların gidermek, yüz yapısını bütün olarak gençleştirmek, cilde hacim vererek daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşmak için kullandığımız birbirinden farklı çok sayıda uygulama bulunmaktadır.

a. Botox Uygulaması :

Botoks, enjekte edildiği kasın gevşemesini sağlar. Özellikle mimiklerden kaynaklı çizgilerde çok etkilidir. Gözleri kısmak, alın kırıştırmak, kaşları çatmak gibi istem dışı mimikler sebebiyle kırışıklık ve çizgiler oluşur. Bu uygulama sayesinde kırışıklıklar yumuşar ve yüze daha dinç, canlı, dinamik bir ifade getirir.

Cilt gençleştirme alanında kullanılan en yaygın uygulamalardan birisidir. Botoks için, ‘iğnenin ucundaki mucize’, “neştersiz güzellik” ifadeleri, sağladığı faydadan dolayı yaygınlaşmıştır.

Botox uygulamaları kişiye özel planlanır. Bu işlemde mimikler ve doğallığın korunması sağlanır. Daha parlak, canlı, ışıltılı bir yüze kavuşmanın en pratik ve kolay yoludur.

Botoksun ortalama etki süresi 4 - 6 aydır. Daha ziyade alın, kaş arası ve kaz ayağı çizgilerinin giderilmesinde kullanılır.

 

b. Dolgu Uygulamaları :

Yaşlanma beraberinde yüzde çökmeleri getirmektedir. Yüzünüze gençlik yıllarındaki canlılığı kazandırmanın en etkili yolu dolgu uygulamasıdır. Uygulama yapıldığı an etkisi görülmeye başlar.

Dolgu uygulamalarında kullanılan aktif madde “hyalüronik asit”tir. Bu asit, vücudumuzda doğal olarak bulunmakla birlikte en önemli özelliği su tutabilme kapasitesidir. Bu yeteneği sayesinde su moleküllerini kendine çekerek hacim kaybını yeniden kazandırır.

Dudak, göz altı, meme, popo, çene, burun, yanak dolgusu gibi uygulama alanları bulunan dolgunun etkisi 6 - 12 ay arasında sürebilmektedir.

 

c.Mezoterapi Uygulamaları:

Cildin doğallığını kazandırmada en etkili yöntemlerden birisi de mezoterapi uygulamalarıdır. Cilt yapısının ihtiyacına göre hazırlanacak olan protokollerin sağladığı fayda maksimum düzeydedir.

Cilt yenilemede kullanılan Mezoterapi uygulamalarında elastin ve kolajen üretimi tetiklenir. Bu sayede yoğun nem vermesi sağlanacağından ciltte yeniden yapılanma sürecini başlatacaktır.

Bir başka adıyla Mezolift denilen anti-aging uygulamasında, ince uçlu iğnelerle hyalüronik asit ağırlıklı büyüme faktörlerinden oluşan bir formül ve mineral cilde enjekte edilmektedir.

Mezoterapi sayesinde yeni çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumu engellendiği gibi varolan belirginliği azalmaktadır. Etkisi ilk seanstan itibaren görülmeye başlayacaktır.

Cilde uygulanan Mezoterapi işlemi bittiğinde, kup kuru olan bir cildin yoğun şekilde nemlendiği görülebilecektir.

Mezoterapi uygulandıktan sonra uzun süreli lifting etkisi elde edilir. Ayrıca, ciltteki sarkmalar azalır, cilt bariyeri güçlenir, ince kırışıklıklar azalır, renk tonundaki düzensizlikler kaybolmaya başlar veya azalır.

 

d.Scarlet-S Uygulaması :

Scarlet S dediğimiz “Altın İğne” uygulaması en yeni, etkili ve fazlasıyla talep alan bir anti-aging uygulamadır.

Bu uygulamada mikro incelikte altın iğneler ile cilt altına radyo frekans enerjisi iletilir. Kullanılan altın iğnelerin en belirgin özelliği, enerjinin yoğun çok yoğun biçimde cilt altına iletilmesidir.

Scarlet S uygulamasında üç seans yeterli olabilmektedir. Doktor önerisiyle bu sayı değişebilir. Seans aralıklarının 30 gün olması genel uygulama modelidir.

Bu uygulamada amaç, ciltteki hasarlı dokuların yenilenme sürecini hızlandırmaktadır. Akne izleri, çizgiler, gözenek ve kırışıklıklar gibi olumsuzluklar çözümlenebilmektedir.

 

e.Ameliyatsız likid (sıvı) Yüz Germe :

Likit face - lift uygulaması, cildi ameliyatla germeden hyaluronik asit içerikli likit bir madde ile uygulanır. Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Estetik tekniklerinden olan ameliyatsız sıvı yüz germe uygulaması kişiyi 10 yaş gençleştirebilmektedir.

Yüzünüzdeki yorgun, kızgın, sarkık, üzgün gibi ifadelerden kurtulmak için bu uygulama son derece başarılı sonuçlar verecektir. Bu işlem sonrası daha ince, çok daha hoş, genç ve çekici bir yüze sahip olmak mümkündür.

Hafif, orta ve ileri derecede sarkıklığı olan hastalarımızda sonuçlar son derece başarılır. Likit yüz germe işleminde kullanılan dolgu miktarı kişinin yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Likit yüz germe uygulandığı an etkisi hemen görülecektir. Kalıcılığı 1,5 - 2 yıl sürebilmektedir. Uygulama sırasında yapılan enjeksiyonlar nedeniyle iğne giriş yerinde morluklar oluşabilir ancak 3 – 5 gün içerisinde geçmektedir.

 

f. İple Yüz Germe :

Yüz bölgesinde hafif sarkması olan hastalarımızda son derece başarılı sonuçlar doğurmaktadır. Ameliyata girmek istemeyen hastalarımızda iple yüz asma ve yüz germe işlemleri iyi bir tedavi seçeneğidir.

Uygulandığı dokuda eriyebilen iplikler, insan vücuduyla tamamen uyumludur. Bu ipliklerin asıl işlevi, barındırdığı asıcı etkisi ile sarkan dokuları kaldırmaktır.

İşlem sonrası, deri altı dokuları yenileme etkisi ile kollajen üretimini artacağından cilde canlılık, dolgunluk ve gençlik katacaktır.

Yüzdeki ip uygulamaları lokal anestezi ile ortalama 30 - 45 dakika sürmektedir. Uygulama sonrasında hastamız gündelik yaşamına hemen dönebilecektir.

Cilt gençleştirme uygulamaları arasında önemli bir yeri olan ip askı yönteminin etkisi ortalama 2 yıl sürmektedir. Bu işlem tek başına uygulanabileceği gibi botoks ve dolgu gibi diğer medikal estetik uygulamalarla birlikte de yapışabilmektedir.