FUE Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi dünyada 1990’lı yılların ortalarından itibaren günümüzdeki tanımıyla kullanılmaya başlanmıştır. İlk etapta FUT yöntemi ile yapılan saç ekimi, 2000’li yıllarda gelişen ve 2005 yılından sonra yayılan fue saç ekimi yöntemine yerini bırakmıştır. O günden bu güne, farklı gelişimler sergilese de FUE temel prensipleri değişmemiştir.

Saç ekiminde en son teknoloji, köklerin mikro motorla toplandığı, lokal anestezi ile yapılan ve mikro cerrahi bir işlem olarak kabul edilen FUE tekniğidir.

Fue Saç Ekimi Neden Yapılır?

Doğal görünüm ve kolay uygulama elde edebilmek adına Fue saç ekimi, işlemini yaptırarak, operasyonun kolaylığından ve güvenliğinden faydalanmış olunuyor. Saç dökülmesi genellikle genetik faktörlerde, stresten, çevresel faktörler, kullanılmış olan saç ürünlerinin kimyasal olması ve daha birçok sebepten dolayı neden olur.

Saçların dökülmesi durumunda kelliğe kadar gidebilen bir sorun haline geliyor. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalan kişilerin tercihi tabi ki de saç ektirme oluyor. Saç ektirme sayesinde herkes eski görünüme sahip olabilecek ve kellikten bile kurtulabilecektir.

Fue Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

2016 yılından günümüze kadar ulaşan uygulamanın başarılı sonuçlar elde ederek, devamını sürdürüyor. Uygulama tıpkı saç ekiminde gerçekleştirilen yöntem gibi uygulanır. Herhangi bir farklılık durumu yoktur.

Sadece fue tekniğinde kulak üzeri ve iki kulak arasından alınan saçların 0.7 ve 0.8 çapında mikro silindir uç yardımıyla tek tek çıkarılmış olur. İşlem gerçekleşirken özel ekipman ve aparatlar yardımıyla yapılır. Uygulama gerçekleştikten sonra kişi normal hayatına bir hafta on günlük süreç içinde geri dönüş yapabilir.

Uygulama gerçekleştirilmeden önce dört farklı aşamadan geçildiği bilinmesi lazım. Birinci aşamada kişinin farklı açılardan fotoğrafları çekilir ve işlem yapılacak bölge belirlenerek saç tıraş edilir.

Saç kökünün alınacağı bölgeye lokal anestezi uygulanır İşlem yaklaşık olarak bir saatlik sürenin sonunda tamamlanabiliyor. İkinci aşamaya geçerken saç kökleri alınarak, özel solüsyonun içine alınarak, bekletilmiş olur.

Üçüncü aşamaya geçildiğinde kafa derisine kanallar açılır. Bu kanalların içine saç kökleri yerleştirilecektir. Son aşamaya gelince de açılmış olan kanalların içine saç kökleri yerleştirilerek yapılır.

Fue Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Bölgesel ekim ve saç ekimi yaptırmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yöntemdir. Genel olarak bakıldığında kulak üstünden ve kıl köklerinden nakil gerçekleştiği için kalıcı etki oranı yüksektir.

Rahatça yapılan uygulama olduğu için iyi sonuçlar elde etmek isteyenlere uygulanır. Her koşulda sağlanabildiği için kıl kökü donör azlığının olması durumundaki hastalara uygulanmasında bir sorun yoktur. Acı duymak istemeyenler ve hızlı sonuç almak isteyenlere saç ekimi yapılabilir.

Fue Saç Ekimi Yöntemleri

Bu yöntem sayesinde kafa derisinin üzerinde kesi yapılmaz ve kafa derisini delme gibi durumlar olmuş olmaz. Saç kökleri, donör bölge seçilmiş olan bölgeden tek tek alınmış olur.

Alınan bu saç kökleri toplu şekilde, tek seferde ekimi gerçekleşmez. Tek tek alındığı gibi, tek tek ekimi gerçekleştirilmiş olur. Bu sebepten dolayı diğer uygulamalara göre daha fazla seansın gerçekleşmesini sağlıyor. Çok fazla tercih edilen uygulama olduğu için uzman hekimler tarafından yapılması daha uygun olacaktır.

FUE Tekniği, bilinen saç ekim yöntemlerinin tamamına temel oluşturmaktadır.FUE yönteminde kullanılan alet ve materyallerin gelişmesiyle operasyonların başarı oranları da artmıştır. FUE yönteminin farklı isimlerle anılan çeşitleri vardır. Bunlar:

Mikro motor yardımıyla toplanarak ayrıştırılan saç kökleri, açılan kanallara manuel olarak ekilir. Kullanılan en sık yöntemdir.

 • 1. Klasik FUE (Mikro motorlu)

  Mikro motor yardımıyla toplanarak ayrıştırılan saç kökleri, açılan kanallara manuel olarak ekilir. Kullanılan en sık yöntemdir.

 • 2. DHI (Tıraşsız) Saç Ekimi

  Bu yönteme doğrudan saç ekimi adı da verilir.Tıraşsız saç ekim yönteminde choi isimli medikal kalem kullanılarak kanal açılır ve ekim işlemi aynı anda gerçekleştirilir. Ekilecek saç kökleri dış ortamda çok daha kısa süre kalacağı için greftlerin daha sağlıklı kalması sağlanır.

 • 3. Safir FUE Saç Ekimi

  Bu teknikteki belirgin fark; kanal açılma aşamasında metal slit yerine safir uçlu kalem kullanılmasıdır. Yöntemi farklı kılan esas unsur; SAFİR uçlar sayesinde daha küçük mikro kanalların açılması, böylece iyileşme sürecinin hızlanarak kabuklanmanın azaltmasıdır.

 • 4. Robotik Saç Cerrahisi

  Burada saç kökleri saç ekim robotu olarak adlandırılan ekipmanla toplanır. Kanallar da yine aynı saç ekimi robotu ile açılır. Sonrasında toplanan kökler manuel olarak ekilir.

Fue Saç Ekimi Öncesi

Fue saç ekim sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar varsa, saç ekimi öncesinde de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İşlemin gerçekleşmesi için uzman hekimin uygulamaya onay vermesi gerekir.

Onayın gerçekleşebilmesi için bazı testler yapılır ve işlem yapılacak bölgeye karar verilerek, detaylı bilgi verilir. İşlemin gerçekleşmesinde herhangi bir sorun teşkil edilmiyorsa, işlem için hazırlıklara başlanır ve operasyonun gerçekleşeceği gün belirlenir.

Uygulama gerçekleşmeden bir hafta önce kişinin kullanmış olduğu ilaçlara, alkol ve sigara tüketimine ara vermesi gerekir. Operasyonun gerçekleşeceği gün hasta saçına saç kremi, jöle ve solüsyon gibi kimyasal ürünleri kullanmaması gerekir.

Saçın temiz olması ve yağlı olmaması gerekir. Sabah kahvaltısının edilmesinde hiçbir sorun yoktur. Operasyonun gerçekleşeceği günde hasta rahat kıyafet giyerse, kendisi için daha iyi olacaktır.

Fue Saç Ekimi Sonrası

Operasyonun gerçekleşmesinin ardından kişi bazı durumlara dikkat ederse, sağlıklı sonuçlar alacaktır. Kişinin saçlarında dökülmeler oluşur. Bu durum her ne kadar korkutucu gibi görünse de aslında korkulacak bir şeyin olmadığını bilmesi lazım. Çünkü yapılan saç ekimi sonrasında dökülmeler oluşabiliyor.

Kişinin korkmasına gerek yoktur. Sonrasında kalıcı saçlara sahip olmak için saçlar tekrardan çıkmış olacaktır. Fakat bu süreç içinde hastanın da dikkat etmesi gerekn durumlar vardır. Bir süreliğine saçını ıslatmaması gerekir.

Saçların kuru kalması içinde terlemeye sebep olacak durumlardan uzak durması gerekir. Ağır spor ve egzersizlerinde bir süreliğine bırakılmasında fayda vardır. Kafa derisine yerleştirilen saç köklerinin tutulabilmesi için dikkat edilmesi lazım.

Deniz ve havuzu girilmemelidir. Kullanılmış olan ilaçlara, alkol ve sigaraya bir süreliğine ara verilirse, daha sağlıklı sonuçlar alınmış ve kısa sürede iyileşme gerçekleşecektir.

FUE Tekniğinin Avantajları

1.Ekilen saçlar daha yoğun ve doğal görünümlü olur.

2.Gerek az dökülen gerek yaşanan yoğun saç kayıpları için kalıcı bir çözümdür. 

3.En az acı hissi olacak şekilde geliştirilmiştir.

4. Saç ekimi sonrasında yara ve dikiş izi kalmamasından dolayı rahat bir tekniktir.

5. FUE' ile yapılan saç ekiminden sonra hastalar çok hızlı bir şekilde iyileşir.

6. Operasyondan 1 gün sonra yolculuk yapılabilir.

7.Kişi birden çok sayıda saç ekimi operasyonu geçirebilir.

8. Ekilen saçların büyüme oranı yaklaşık %98 düzeyindedir.

Fue Saç Ekimi Yaptıranlar

Saç ekimi günlük hayatımızda çok fazla kişinin tercih ettiği uygulamalardan biri haline geldi. Saç ekiminin güvenli başarılı sonuçlandığı bir gerçektir. Saç ekimi yaptıranlar genellikle operasyondan memnun kalırlar ve yapılan işlemin boşa gitmediğini fark ederler.

Bu süreç içinde güneş ışınlarından kişi kendini koruması lazım. Çünkü kabuklanma süreci başladığında faydalı sonuç almak gerekir. Kabuklanma döneminde de deri ile oynanmaması için dikkat edilmelidir. Aksi durumlarda enfeksiyon kapma riski çok fazladır.

Fue Saç Ekimi Tavsiyeleri

Saç ekimi gerçekleşeceği zaman içinde ve sonrasında çok fazla faktör vardır. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekir. Operasyon öncesinde ve sonrasında, doktorun vermiş olduğu talimatlara dikkat edilmesi gerekir.

Talimatlar doğrultusunda iyileşme sürecinin hızlanacağını ve sağlıklı sonuçlar alınacaktır. Fue saç ekimi, operasyonunu gerçekleştirmeden önce mutlaka bütün merkezlerin araştırılması gerekir.

Güzellik merkezlerinde yapılan işlemler, şimdiye kadar elde etmiş oldukları başarı, müşteri memnuniyeti, fiyatlandırma ve merak edilen bütün sorulara cevap bulmadan, detaylı bilgi almadan yapılması önerilmez.

Fue Saç Ekimi Yorumları

* Herkes güvenle saç ekimi yaptırabilir. Çünkü herhangi bir yan etkisi yoktur. Oldukça da güvenli ve başarılı bir uygulamadır.

* Başlarda tereddüt ederek karar verdim. Çok fazla araştırma yaptım ve başarılı bir merkeze denk geldim. Kendileri ile görüştüm detaylı bilgi aldım. Bana güven verdiler diyebilirim. Daha sonra saç ektirdim ve beklentimin üstünde olan bir sonuçla karşılaştım.

* Zaman zaman herkes korktuğu için saç ektirmez ya. Ben tam da o noktadayken, işlemi yaptırmaya karar verdim. Güzel sonuç aldım. İyi ki yaptım.

* Yaptırmış oldum Fue saç ekimi, sayesinde beklentimi karşıladı ve mutluyum.

* Kellik sorunu yaşayanlar, mutlaka saç ektirin. Herkese tavsiye ediyorum. Çünkü pişman olacağınız uygulamalardan değildir.

* Hiç düşünmeden yaptırmaya karar verdim. Şu an ise mutluyum, asla pişman değilim.

* Keşke daha önce yaptırsaydım bu kadar strese girip, sorun yaşamazdım dediğim yerdeyim. Çok pişmanım, erken saç ektirmediğim için.

* Aslında lokal anestezi altında gerçekleşen uygulama olmasına rağmen rahat geçti, gür saçlarımla sosyal ortamdan uzaklaşmamış oluyorum.

Fue Saç Ekimi Fiyatları 2021

Her sene ve her dönem Fue saç ekimi, fiyatlarında değişkenlik görülebiliyor. Uzman hekimler tarafından belirlenmiş olan bir fiyat listesi vardır.

Bu fiyat listesi çoğu zaman değişkenlik gösterir. Bunun sebebi; yapılacak olan uygulamanın durumuna, kullanılan ekipmanlar ve uzman hekimin başarı durumuna bağlı olabiliyor.

Zaman zaman değişkenlik gösterdiğini görebilmek mümkündür. Fakat arada çok fark görülmez. Çünkü kişiye özel olarak gerçekleştirilen uygulama fiyata yansıma durumu daha fazladır.