Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi mevsimsel döngüler, hormon bozukluğu, vitamin veya demir eksikliği, genetik faktörler ve buna benzer pek çok farklı durumun gerçekleşmesinden sonra kişinin saçlarında dökülmeler meydana gelir ve kişi uygulama için operasyon geçirir.

Saçların dökülmesi ve saçların seyrelmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda sıklıkla rastlanan durumlardan biri haline geliyor.

Her iki taraf için can sıkan bu durumun önüne geçmek için saç ektirmeye karar verilir. Operasyon sonrasında başarılı sonuçlanması, kişinin daha özgüvenli olmasını sağlar.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç kaybı, çok önemli ve ciddi olan genetik özellik durumundan kaynaklanır. Yaşanan travmalar, ilerleyen yaş belirtileri, stres ve sıkıntıların getirdiği durum ve çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar.

Saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlar görülme oranı yüksek olan sorunsaldır. Uzman doktor kontrolü altında teşhis konulur ve daha sonra saç ekimi için işlemlere başlanır.

Saç ektirmek derken sadece bu durum kafa derisi ile sınırlı değildir. Vücutta yer alan kılların (bıyık, sakal, kaş vb.) kaybı oluşması sonucunda ekim yöntemi gerçekleştirilebilir ve başarıyla sonuçlanabilir.

İşlem yapılmadan önce ense tarafından saç kökleri alınır ve saçsız olan bölgeye ekilmek için hazır hale getirilir. Toplanmış olan bu saç köklerine greft deniliyor.

Greftler organ nakli solüsyonunda bekletilir. Toplanmış olan saç köklerini, belirlenmiş olan saçsız alana transfer edilir. Daha sonra operasyon bitiminde altın krem uygulaması yapılır, üzerine ozon buharı yapılarak ilk yıkaması gerçekleştirilir.

Saç Ekimi Temel Aşamaları

Saç ekimi, genel olarak 6 aşamadan oluşur. Hazırlık aşaması, planlama yöntemi, anestezi işlem, greft toplama, kanalları açma ve saç kökü ekiminin gerçekleştiği aşamalardır. Saç ektirme durumlarında genel olarak bu aşamalar gerçekleştirilir ve herkeste aynı uygulanmış olur.

Saç Ekiminde Kullanılan Teknikler

Kliniğimizde aşağıdaki tüm saç ekimi teknikleri başarıyla uygulanmaktadır. Hangi yöntemin uygulanacağı konusunda öncelikle doktorun, sonrasında hastanın birlikte vereceği ortak karara göre belirlenir.

Mikro motor yardımıyla toplanarak ayrıştırılan saç kökleri, açılan kanallara manuel olarak ekilir. Kullanılan en sık yöntemdir.

Bu yönteme doğrudan saç ekimi adı da verilir. Tıraşsız saç ekim yönteminde choi isimli medikal kalem kullanılarak kanal açılır ve ekim işlemi aynı anda gerçekleştirilir. Ekilecek saç kökleri dış ortamda çok daha kısa süre kalacağı için greftlerin daha sağlıklı kalması sağlanır.

Bu teknikteki belirgin fark; kanal açılma aşamasında metal slit yerine safir uçlu kalem kullanılmasıdır. Yöntemi farklı kılan esas unsur; SAFİR uçlar sayesinde daha küçük mikro kanalların açılması, böylece iyileşme sürecinin hızlanarak kabuklanmanın azaltmasıdır.

Burada saç kökleri saç ekim robotu olarak adlandırılan ekipmanla toplanır. Kanallar da yine aynı saç ekim robotu ile açılır. Sonrasında toplanan kökler manuel olarak ekilir.

  • 1.Normal FUE Saç Ekimi 
  • 2.DHI (Tıraşsız) Saç Ekimi
  • 3.Safir FUE Saç Ekimi
  • 4.Robotik Saç Cerrahisi

Saç Ekiminin Aşamaları Nedir?

  • 1.Saç Ekim Operasyonuna Hazırlık
  • 2.Operasyon Öncesi Anestezi
  • 3.Greftlerin Toplanması
  • 4.Toplanan Greftlerin Ekime Hazırlanması
  • 5.Kanalların Açılması
  • 6.Saç Köklerinin Yerleştirilmesi

Saç Ekimi Öncesi

Her şeyden önce saç ekim’i, operasyonuna karar veren kişilerin dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Kişi alkol ve sigara kullanıyorsa, bir hafta önce tüketmeye ara vermelidir.

Kan sulandırıcı ve aspirin gibi ilaçların kullanımına bir süreliğine de olsa ara verilirse, daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

Operasyon gerçekleşmeden önce saça jöle, saç kremi, losyon gibi kimyasal maddelerin sürülmemesi gerekir.

Kronik rahatsızlığı olanlar mutlaka durumu uzman hekime bildirmelidir. Bu şekilde daha doğru kararların alınması yönünde işlemler yapılır.

Operasyonun gerçekleşeceği günde kişinin kahvaltı yapmasında bir sorun yoktur fakat kafein içecek tüketiminden uzak durması gerekir.

Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık

Saç ekim operasyonu gerçekleşmeden önce bazı hazırlıklar yapılır. Tedaviyi kabul eden hastanın operasyona uygun olup olmadığına bakılır.

Hastanın operasyon için hazır olması durumunda gerekli olan işlemler başlatılacaktır. Hastaya gerekli olan testler ve muayeneler yapılır.

Sorunun olmadığı durumlarda hasta operasyonu gerçekleştirebilir. Operasyon sonrasında bakım yapılır ve saç köklerinin çıkması aşamasına kadar getirilir.

Saç Ekimi Sonrası

Her ne kadar operasyonun bitmiş gibi görülen tarafı varsa aslında en önemlisi saç ekimi, sonrasındaki aşamalardır.

Kişinin bu zaman süreci içinde oldukça dikkatli olması gerekir. Bu durum hastanın sağlığı ve iyileşme süreci için oldukça önemlidir.

Operasyon sonrasında hastanın saçı 3 gün boyunca kuru kalmalıdır. Yıkanmamalı ve terlememesi gerekir. Kafa derisinde açılan delikler ile saç köklerinin birbirine iyi tutulması için bu sürecin sağlıklı geçmesi gerekir.

Yaklaşık olarak bir hafta boyunca hasta dikkatli davranmalıdır. Bu sırada, cinsel ilişkiye girmemeli, spor ve egzersizlere ara vermelidir.

Terlememek için mutlaka dikkat edilmeli ve kafa derisini kaşımamak için özen gösterilmelidir. Alkol, sigara, antibiyotik gibi ilaçlardan uzak durulmalıdır. Bu sürecin doğru şekilde atlatılması durumunda, ilk saç yıkama işlemi gerçekleştirilir.

Saç yıkama gerçekleştirdikten sonra hasta kesinlikle saçına kimyasal ürünler sürmemelidir. Jöle, losyon, saç kremi gibi ürünlerden uzak durmalı, bir süre kullanmamalıdır. Bu durum kesinlikle önerilmez.

Saç kökünün daha iyi oturması ve saç derisine uyumu sağlanması için mutlaka bu noktalara dikkat edilmesi gerekir. Daha sağlıklı ve kısa dönemli iyileşme sürecini atlatmak için önemlidir.

Saç Ekimi Merkezleri

Kişilerin saç ekim işlemine karar vermesi durumunda aramalar, incelemeler yaparlar. Bunun için güvenilir ve en fazla tercih edilen merkezlerde işlemin yapılması gerekir.

Hasta genellikle bu işlemi bulunduğu yerde, şehirde gerçekleştirebiliyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok imkândan yararlanabilme olanağına sahip olunabiliyor.

Yapılacak araştırmalar sonucunda güvenilir ve sık tercih edilen merkezlerden yardım alınması daha sağlıklı ve güvenli bir karar olacaktır.

Saç Ekimi Sonuçları

Doğru ekipmanların kullanılması ve uzman hekimin tercih edilmesi durumunda saç ekim işlemi başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır.

Saç ektirme işlemini gerçekleştirmeden önce, hastanın araştırması ve incelemesi sonucunda gerçekleştirilmesi gerekir.

Saç ektirmek için neler yapılır, uygulama yöntemleri nelerdir, nasıl gerçekleştirilir, fiyatlandırması nasıl olur gibi durumların mutlaka araştırılması lazım. Böylelikle saç ektirme sonrasında alınacak olan sonuçların başarılı olması yönünde önemlidir.

Saç Ekimi İstanbul

Günümüz şartlarında herkesin saç ile problemi olduğunu görebilmek mümkündür. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bu problemin önüne geçebilmek için saç ekim uygulamasından yardım alınır.

Özellikle kellik sorunu yaşayan erkeklerin daha çok başvurduğu uygulamaların arasında olduğu bir gerçek. Hastalar bulundukları yerden bu hizmetten faydalanabiliyor. Fakat İstanbul'un büyük ve gelişmiş olmasına bakıldığında, daha fazla olanakların olduğu görülebilir.

Büyük ve gelişmiş bir yer olan İstanbul'un tercih edilme oranı daha yüksektir. Ülkenin ve dünyanın dört bir yanından hastaların gelmesi ve işlemi gerçekleştirme durumu vardır. Bu hizmetten herkes yararlanabilir. Bunun için yapılması gereken, sadece iletişime geçerek bilgi almaktır.

Saç Ekimi Yorumları

İşin ehli olan kişiler tarafından operasyon yapıldığı zaman, başarılı sonuçlar elde edildiğini görebilme durumu vardır. Yaptırmış olduğum ekim sonrasında daha gür saçlara sahip oldum. İyi ki yaptırdım dediğim yerdeyim.

Saçlarımda meydana gelen seyreltinin git gide arttığını ve bu gidişle kafamda saç kökü kalmayacağını düşündüm. Bunun için saç ektirmem gerektiğini ve kaybedecek bir şeyim olmadığını düşündüm. Sonuç ne olursa olsun yaptıracağım deyip yaptırdım. Eskiye göre daha iyi saçlara sahip olduğunu söyleyebilirim.

Saçlarımın döküldüğünü fark ettikten sonra saç ektirmem gerektiğini söylediler. Ektirme sonucunda başarılı sonuçların alınacağını düşünmüyordum çünkü hiç umudum yoktu. Saç ektirdikten sonra ortaya çıkan sonucu görmemden sonra, saçlarıyla sorun yaşayanlara önerdim durum.

Ne kaybederim ki diyerek, operasyonu yaptırdım. Şu an bir şey kaybetmedim, saçlarımı geri kazandığım.

Sıklıkla adını duyduğum uygulamanın bu kadar etkili olacağını düşünmedim. İyi ki yaptırdım.

Kafamda saç kalmadığı için ortalıkta kel bir şekilde geziyordum. Bu durumun beni rahatsız ettiğini, çözüme kavuşturmam gerektiğini düşünerek, saç ektirdim.

Saç Ekimi Fiyatları 2021

Uygulanan saç ekimi, tekniğine ve yöntemine göre her yerde farklılık gösteriyor. Kişisel olarak yapılan bu uygulamanın kesin olarak fiyatı bilinmiyor.

İşlemi gerçekleştiren yerlerin genellikle teknik ve yöntem uygulamasına göre değişim gösterdiği oluyor.

Daha doğru ve kesin olarak fiyat almak isteyenlerin, ilgili yerler ile görüşerek bilgi alabilir. Fiyatlandırma her sene ve her dönemde değişim gösterebiliyor.

Bunun için yapılacağı süreç içinde ilgili yerle konuşarak, bilgi alınması, kişi için daha sağlıklı bir durum haline gelecektir. Saç ekimi fiyatları 2021 hakkında bilgi için hemen bizimle iletişime geçin.