Tıraşsız Saç Ekimi Nedir?

Genellikle ön, yan ve üst kısımlara tıraşsız saç ekimi yapılır. Kişi tıraş edilmeden uygulanmış olan saç ekimi yöntemidir. Burada tek bir kısım tıraş edilir.

Başın arka kısmında bulunan donör bölgesi için geçerlidir. Bu durum genellikle uzun saça sahip olan kişiler tarafından tercih ediliyor. Uzun saçların arka kısımdan tıraşlanmasından sonra üstte bulunmuş olan uzun saçlar sayesinde bu alan kamufle edilmiş olur.

Uzman hekim tarafından gerçekleştirilen bu işlemde çizim ve planlama yapıldıktan sonra belirlenmiş olur. Operasyon iki farklı yöntemle yapılabiliyor. Doğrudan saç ekimi (DHI) ve Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) yöntemiyle gerçekleştirilir.

Hastaya uygun olan yöntem hangisi ise o uygulanmış olur. FUE yöntemi sayesinde tek seans ile gerçekleşen işlemdir. Yaklaşık olarak 4000 tane greft ekimi yapılabiliyor.

DHI yönteminde ise tek seansla gerçekleştirilmesi durumunda 3000 adet greft ekimi yapılır. Hastanın bir saç kökünden 1-3 arası saç kökü çıkabiliyor. Teknik uzman hekimin alınan kararı doğrultusunda tıraşsız saç ekimi, gerçekleştirilir.

Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi iki şekilde gerçekleştiriliyor. Bölgesel tıraşlama ve hiç tıraş yapmadan gerçekleştirilmiş olan uygulamalardır.

Bölgesel tıraşlamada ense tarafından alım kıl kökü alımı yapılır ve küçük bir alanı tıraş ederek, buradan mikromotor yöntmeli üst bölgedeki saçlar kısaltılır ve nakil işlemleri gerçekleştirilir. Ense tarafından alınmasından dolayı kimse tarafından belli olmaz ve uzun saçlar sayesinde kamufle edilebiliyor.

Hiç tıraş yapmadan gerçekleştirilmiş olan yöntem ise genellikle bayanlarda ağırlıklı olarak gerçekleştirilmiş oluyor. Bu durumda dikkatli ve özenle yapılması gerekir. Çünkü burada bulunan saç köklerinin de kayba uğrama durumları vardır.

Uzun saçlara sahip olan kadınlar için ideal bir yöntemdir. Erkeklerde kullanılma durumu pek yoktur. FUE tekniği sayesinde işlem gerçekleştirilmiş olur. Bu işlemler uzman hekim tarafından karar verilerek, gerçekleştirilmiş oluyor.

Tıraşsız Saç Ekimini Kimlere Yapılır?

Uzun saça sahip olan erkeklere ve özellikle arkadan saçın uzun olması durumunda kolaylık sağlayacağı için yapılır.

Bayanlara da bu işlem rahat ve güvenli bir şekilde uygulanabiliyor. Bayanların kestireceği saç olayının önüne geçilir. Bayanların uzun saça sahip olması büyük avanta sağlıyor.

Hastanın saçında meydana gelen hafif dökülmeler ve seyreklik alanının az olmasıdır. Uzun saç yapısına sahip olan herkese tıraşsız saç ekimi, uygulanır.

Tıraşsız Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

Saç ektirmek isteyenler kişiler için sınırlandırılmış bir çember yoktur. Hem erkeklerin hem de kadınların bu işlemden rahatlıkla faydalanabildiğini görebiliriz.

Uygulama sayesinde artık kellik ve saçsız olan alanları ortadan kaldırmak mümkün oluyor. Her uygulamada olduğu gibi burada da hastaya avantaj sağlayan durumlar vardır.

Uzun saça sahip olan hastaların saçlarını uzatması için beklemesine gerek kalmayacaktır. Uzun saç ekimi sırasında yönteminde uygulanacak olan yöntem daha başarılı hale gelir.

Saç ekimi gerçekleştikten sonra hasta sosyal yaşantısına kaldığı yerden devam edebiliyor. Uzun saça sahip olan kişiler genellikle saç ektirdikten 10 gün sonra bu durum belli olmaz. Doğal görünüm sağladığından dolayı, hastayı rahatsız edecek duruma gelmez.

Tıraşsız Saç Ekimi Yöntemleri

Tıraşsız saç ekimi, gerçekleştirileceği zaman iki farklı yöntem kullanılmış olur. Bu yöntemlerin genellikle hastaya olan uygunluğu bakımında seçilir ve o şekilde gerçekleştirilmiş olur.

FUE ve DHI yöntem ile saç ekimi gerçekleştirilmiş olur. FUE yöntemi tek seans ile gerçekleştirilir ve yaklaşık olarak 4000 bin greft ekimi gerçekleştirilir.

DHI yöntemde tek seans halinde gerçekleşmiş olur ve yaklaşık olarak 3000 greft toplanarak, ekilir. Her saç kökünden 1-3 saç kökü çıkabiliyor.

Tıraşsız Saç Ekiminin Faydaları

Kısa zaman içinde kişi sosyal hayat yaşantısına dönebilir hale geliyor. Diğer uygulamalara göre yapılan tıraşsız saç ekimi, için beklemeye gerek yoktur.

Çünkü hastanın kısa süre içinde etkileri görebilme durumu vardır. Kesi oluşmaz, bu yüzden hastadan herhangi bir yara veya iz kalmış olur. Bu hasta için en büyük fayda denebilir.

Tıraşsız Saç Ekimi Dezavantajları

Her operasyonun kendine göre belli başlı avantajları, dezavantajları vardır. Kişi ve ekip tıraşsız saç ekimi, uygulaması yapacağı zaman da bazı dezavantajlarla karşılaşabiliyor.

Operasyon uzun sürdüğünden dolayı kişinin katlanma süresi de artmış oluyor. Operasyonun dikkatli ve özenle yapılması gerektiğinden dolayı çok büyük emekler ve sabırlar karşısında gerçekleşir.

Hijyenik ortamın sağlanması oldukça önemli konulardandır. Çünkü operasyon sonrasında enfeksiyon riskinin taşınmasını göz önünde bulundurulduğunda, çok dikkat olunması gerekir.

Tıraşsız Saç Ekimi Sonuçları

Saç ekimi gerçekleştikten sonra diğer uygulamalar gibi sık ve doğal saçlara sahip olunabilecektir. Operasyonun doğru şekilde yapılmasında, herhangi bir sorun oluşmaz.

Tam aksine başarılı ve sağlıklı saçlar olmuş olacaktır. Toplanan greftlerin sayısının sınırlı olması durumunda ekim yapılacak bölgenin küçük olması gerekir. Bu yüzden tıraşsız saç ekimi, sonuçlarının buna bağlı olduğu bir gerçek. Yapılan yöntemde başarılı sonuç alınabiliyor.

Saç ekimi gerçekleştikten sonra mutlaka doktorun vermiş olduğu talimatlara uyulması gerekir. Yönlendirme ve tavsiyeleri dikkate alınması durumunda oldukça başarılı sonuçlar alınır ve kısa süre içinde iyileşme görülür.

Tıraşsız Saç Ekimi ile Tıraşlı Saç Ekimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Diğer saç yöntemlerinde işlem yapılan bölgenin belli olmasından kaynaklı olarak biraz kötü durabiliyor.

Tıraşsız saç ekimi, uygulamasında bu durum kesinlikle açığa çıkmaz. Uzun saçın olması durumunda sorunu ortadan kaldırır ve doğal görünüm sağlamış olur.

Bu şekilde işlem yapılmış olan bölge kamufle edilir. Diğer uygulamalarda saçlar kısaltılır ya da kazıtılmış olur. Bu durum bazı kişilerde sorun olabiliyorken, tıraşsız uygulamada böyle bir durum olmamış oluyor.

Çünkü kişi normal hayatına devam ediyormuş gibi sosyal yaşamına geri döner. Tıraşsız gerçekleştirilen saç ekimi sayesinde çıkarılmış olan sosyal algının hasta üzerinde psikolojik baskının oluşumunu engeller ve genellikle ortadan kaldırır. İşlem sayesinde kısıtlama ve kesinti olmadan gerçekleştirilerek, tamamlanmış olur.

Tıraşsız Saç Ekimi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Operasyon gerçekleşeceği zaman uzun saç ekimi yöntemi uygulanmaya çalışılır. Bu sayede gerçekleştirilecek olan tıraşsız saç ekimi, ile tıraşsız işlem gerçekleştirilmiş olur.

Uzun saç sayesinde işlem yapıldığında, herhangi bir uygulamanın yapıldığı belli olmamış olur. Erkeklerin ve kadınların tercih edebileceği bir uygulama yöntemidir.

Uygulama yöntemi sayesinde saç kökleri kolay bir şekilde kamufle edilmiş oluyor. Hastalarda saç açıklığının çok olması durumunda kişiye bu uygulama yöntemi yapılması önerilmez.

Tıraşsız Saç Ekimi Fiyatları 2021

Merak konusu olan durumlardan biri ise tıraşsız saç ekimi, uygulamasıdır. Uygulama iki farklı yöntemle gerçekleştirilebiliyor. Bu yüzden değişim gösterebilir.

Kullanılacak olan teknik hastaya uygun olacak şekilde belirlenir. FUE veya DHI tekniğine karar verilir. Tıraş edilmeden gerçekleştirilecek olan saç ekimi için çok dikkat ve özen isteyen bir uygulama haline gelir.

İşlemin uzman hekim tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Bu yüzden diğer yöntemlere göre maliyetli olabiliyor. Her sene fiyatlarda değişkenlik görülür.

Bunun sebebi ise tercih edilme durumu ve kullanılmış olan ekipmanların maliyetli olmasıdır. Daha ayrıntılı ve doğru bilgi alabilmek adına uzman hekim ile görüşülmesi gerekir. Böylelikle kesin bir fiyat alma durumu olmuş olur.